انواع اینفوگرافیک

تولید محتوای اینفوگرافیک چیست؟

محتوا اینفوگرافیک چیست؟

اینفوگرافیک (اینفوگرافیک) ، ترکیبی از دو کلمه info (Information) به معنی اطلاعات و گرافیک (Graphic) است و تصویری نامیده می شود که در آن اطلاعات ، آمار یا هرگونه دانش در قالب تصاویر و با استفاده از نمودارهای گرافیکی و سایر موارد جذاب ارائه می شود. تولید محتوای اینفوگرافیک چیست؟نمادها و تصاویر و هدف آنها ساده سازی درک اطلاعات پیچیده یا جذاب کردن ارائه اطلاعات است.

از اینفوگرافیک تا رسیدن به اهداف مختلف مانند اطلاعات ، سرعت بخشیدن به انتقال اطلاعات ، آموزش ، قرار دادن حجم زیادی از اطلاعات در یک فضای کوچک ، راهنماهای کاربردی ، نتایج یک تحقیق یا نظرسنجی علمی ، جلب توجه بینندگان به یک موضوع ، نقشه ها و مسیریابی ، ادغام چندین نوع اطلاعات در یک تصویر و ده ها مورد دیگر استفاده می کنند.

انواع اینفوگرافیک کدامند:

 1. اینفوگرافیک های آماری
 2. اینفوگرافیک های محتوایی
 3. اینفوگرافیک های ترتیب وقایع
 4. اینفوگرافیک های شرح فرایند

1- اینفوگرافیک های آماری

اولین و رایج ترین انواع محتوا اینفوگرافیک ها آماری هستند.اگر می خواهید نتایج تحقیقات را نشان دهید یا محتوا را از چندین منبع مختلف نمایش دهید، بدانید اینفوگرافیک آماری بهترین اینفوگرافی است که می خواهید.چیدمان ها و تصاویری که استفاده می کنید نیز در ارائه محتوا مهم و موثر هستند.با استفاده از نمودارها ، نمادها ، تصاویر و فونت های مناسب می توانید مطالب خود را به طور موثرتری نقل کنید.

در طراحی محتوا اینفوگرافیک آماری ، از طرح متنوع تری استفاده شده است. این طرح شامل نمودارها، نمادها و یک جدول زمانی است.اگر می خواهید یک سری نکات آماری بیشتر مورد توجه قرار گیرد ، می توانید طرح متنوع تری را انتخاب کنید.به عنوان مثال ، می توانید یک حباب یا ابر طراحی کنید. این می تواند سلسله مراتب و حتی مراحل ارائه محتوای شما را به راحتی و موثرتر نشان دهد.فقط مهمترین محتوا و آمار را در حباب بزرگ قرار دهید و اندازه حباب ها را به ترتیب اهمیت کاهش دهید.

نکات مهم در طراحی اینفوگرافیک های آماری:

 • نکات مهم و کلیدی محتوای خود را بیابید و آن را در برنامه خود منعکس کنید.
 • از روشهای مختلف درک مانند نمودارها ، نمادها و متون استفاده کنید.
 • یک عنوان توصیفی مناسب برای معرفی مقاله خود انتخاب کنید.
 • برای تأکید بیشتر ، از رنگ های مختلف استفاده کنید یا از اعداد و نمادها در کنار هم استفاده کنید.

محتوا اینفوگرافیک آماری

2-اینفوگرافیک محتوا

اگر می خواهید مقاله یا مفهومی تخصصی را در تولید محتوا اینفوگرافیک خود به اشتراک بگذارید یا حتی یک نمای کلی از یک موضوع را به بینندگان نشان دهید، در بین انواع اینفوگرافیک ها ، اینفوگرافیک های محتوا همان چیزی است که شما می خواهید.اینفوگرافیک های محتوا معمولاً بر اساس عناوین مختلف به چندین قسمت تقسیم می شوند و برای درک بهتر محتوا ، هر قسمت را شماره گذاری می کنند.تحقیقات همچنین نشان داده است که مردم به طور کلی علاقه مند به اینفوگرافیک با سرفصل های شماره گذاری شده هستند.عناوین توصیفی و نمادهای مناسب همگی باعث می شوند که هر نکته ای قابل قبول و ساده به نظر برسد،اما لازم نیست همه چیز را به ترتیب بنویسید. اگر نکاتی که می خواهید در مقاله به آنها اشاره کنید ترتیب خاصی ندارند ؛ می توانید از طرح دایره ای استفاده کنید،استفاده از تکنیک های طراحی مانند تغییر رنگ و تغییر جهت را برای جلب توجه فراموش نکنید. همچنین می توانید از قاب های تزئینی برای متفاوت جلوه دادن اینفوگرافیک و ظاهر و احساس ساده استفاده کنید.

نکات مهم در طراحی اینفوگرافیک محتوا:

 • از یک عنوان توصیفی برای هر بخش استفاده کنید تا محتوا واضح و قابل فهم به نظر برسد.
 • هر قسمت را شماره گذاری کنید تا درک آن آسان تر شود.
 • از رنگ ها ، تصاویر و جهت های مختلف در هر بخش استفاده کنید تا خواننده مشتاق تر به خواندن داستان باشد.
 • سعی کنید از نمادها و تصاویر برای بیان بیشتر استفاده کنید.

اینفوگرافیک محتوا

3- اینفوگرافیک جدول زمانی

از انواع اینفوگرافیک ها ، اینفوگرافیک های جدول زمانی برای نشان دادن تاریخ رویدادها و مهم ساختن یک سری از تاریخها یا حتی یک مرور کلی از یک سری رویدادها استفاده می شود.نمادهای بصری مانند نمادها ، تصاویر و برچسب ها همه به برجسته و توصیف نقاط یک “زمان” خاص کمک می کند.یکی از تکنیک های بصری برای نشان دادن پیشرفت زمان ، استفاده از رنگ های مختلف است.تغییر رنگ در زمان های مختلف باعث می شود خواننده توجه بیشتری به جدول زمانی (یا توالی رویدادها) داشته باشد.

نکات مهم در طراحی اینفوگرافیک جدول زمانی:

 • همیشه از خط میانی برای اتصال دوره های زمانی مختلف استفاده کنید.
 • از فونت های پررنگ یا متفاوت برای برجسته کردن سال یا نام هر رویداد استفاده کنید.
 • هر دوره زمانی را با یک نماد ساده متفاوت جلوه دهید.

اینفوگرافیک جدول زمانی

4- طرحهای توصیف فرآیند

درست مانند اینفوگرافیک های زمانی ، دوره های زمانی خاصی را برجسته می کند. اینفوگرافیک های توصیف فرآیند ، خلاصه یا نمای کلی مراحل یک فرآیند را ارائه می دهد. محتوا اینفوگرافیک توصیف، تعریف هر مرحله را ساده تر و واضح تر می کنند.شایع ترین اشکال این اینفوگرافیک از بالا به پایین یا چپ به راست است.شماره گذاری مراحل و مراحل ، فرآیند را قابل درک تر و آسان تر می کند.اگر فرایند توصیف فرآیند بسیار طولانی است ، از قالب “SNAKE” استفاده کنید. در این الگو ، مراحل به صورت S به جلو و عقب انجام می شود. به علاوه ، فضای بیشتری را در صفحه و ستون ذخیره می کند.

نکات مهم در طراحی اینفوگرافیک های شرح فرایند:

 • هر مرحله را شماره گذاری کنید تا خواننده بتواند مطالب را به راحتی دنبال کند.
 • از الگوی S شکل برای قرار دادن چندین مرحله در یک صفحه استفاده کنید.
 • از فلش ها و علائم ناوبری استفاده کنید تا به خواننده اطلاع دهید که کجا باید بخواند.
 • عناوین خود را با فونت یا رنگی غیر از فونت یا رنگ متن اصلی بنویسید تا متمایز به نظر برسند.

اینفوگرافیک توضیح فرآیندبرای مشاوره با کارشناسان و طراحان میهن سامانه با ما در تماس باشید.نمونه کارهای ما را در اینستاگرام دنبال نمایید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *